Kategorie
Bez kategorii outsourcing IT Outsourcing rekrutacji

Na co zwracać uwagę przy wyborze wykonawcy usług IT?

Szukając firmy lub osoby do realizacji projektu IT zleceniodawcy często stają przed szeregiem pytań i potencjalnych ofert, jakie do nich spływają. Podstawowym pytaniem jest „kogo wybrać” i jakimi kryteriami się kierować. Co zrobić, aby podjąć najlepszą decyzję?

Cena to nie wszystko

Kryterium ceny nie musi być najważniejszym czynnikiem. Warto pamiętać, że tańszy, ale mniej doświadczony programista/mniej doświadczona firma będzie potrzebować więcej czasu na realizację zadania. To w efekcie może spowodować, że potencjalnie niższa cena będzie się wiązać z wyższym wydatkiem, niż w przypadku droższego, ale bardziej doświadczonego wykonawcy. Warto więc pamiętać, że jednym z najważniejszych elementów przy wyborze wykonawcy usług IT powinna być przede wszystkim jakość programistów oraz ich łatwa dostępność na rynku.

 

Przede wszystkim doświadczenie

Realne kompetencje to jeden z najlepszych i najważniejszych czynników, jakie należy brać pod uwagę przy wyborze współpracownika czy kontrahenta, nie tylko w branży IT. Chcąc je poznać, warto zapytać o dotychczasowe doświadczenie, zrealizowane zadania i projekty, Warto przede wszystkim sprawdzić, czy wybrana firma prowadziła już projekt o podobnym zakresie, i jakie są opinie na temat jej usług. Stworzenie aplikacji, napisanie kodu, faza testów to długotrwały i dość kosztowny proces Wcześniejsze sprawdzenie kompetencji potencjalnego partnera biznesowego pozwoli zweryfikować jego doświadczenie, co dla zleceniodawcy może być korzyścią w postaci oszczędności czasu (szybsze przygotowanie zadania) i pieniędzy – mówi Łukasz Walerjan, prezes firmy Blue Idea, która prowadzi  projekt Run IT in Armenia, mający na celu m.in. outsourcing usług IT pomiędzy polskimi i armeńskimi firmami. Prowadzony w armeńskim centrum technologicznym projekt może pomóc nie tylko polskim, ale również europejskim firmom w znalezieniu pewnego i zaufanego partnera biznesowego.

Nie zapominaj o jakości

Odpowiednie przygotowanie zadania to tylko jeden z elementów, jakie może oceniać zleceniodawca. Pod pojęciem jakości można też rozpatrywać terminowość jego wykonania – ta w prostej linii może się przełożyć na całościowy koszt projektu. W przypadku branży IT warto pamiętać o możliwości przetestowania dostarczonego rozwiązania, późniejszym wsparciu przy jego funkcjonowaniu, czy też samym wdrożeniu zaprojektowanej usługi. Wiele firm, chcąc zachęcić do korzystania ze swoich usług, oferuje testowe działania przez pewien czas. Dla firm poszukujących wykonawcy może to być duża okazja na zapoznanie się z systemem i środowiskiem pracy danego współpracownika.

Zwracaj uwagę na trendy

Wspomniane wcześniej cechy to tylko część argumentów, jakie należy brać pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Warto również sprawdzić, czy wybrana firma „trzyma rękę na pulsie” i jest na bieżąco z obowiązującymi trendami. Firma, która ciągle szkoli swoich pracowników oraz dostarcza im niezbędne technologie wymagane przez klientów, z większym prawdopodobieństwem dostarczy wysokiej jakości usługi firmie którą się opiekuje. Wykonawca, który chce stawać się lepszy, zdobywać międzynarodowe certyfikaty, inwestować w rozwój pokazuje, że podąża za aktualnie obowiązującymi trendami technologicznymi, lub wręcz stara się je wyprzedzać, wprowadzając do swojej oferty nowe propozycje. To zaangażowanie pokazuje także chęć dostarczenia swoim klientom najlepszych jakościowo usług.