Outsourcing usług IT w Armenii – dlaczego warto?
Poszukując dla siebie najlepszego rozwiązania, które zapewni sprawne działanie przedsiębiorstwa, przy optymalnym rozłożeniu środków finansowych, coraz więcej firm decyduje się na outsourcing usług poza granicami kraju, w którym na co dzień działają. Ten trend wykorzystuje wiele miast i krajów, które gromadzą na swoim terenie swoiste centra usług dla biznesu. W tym gronie w Polsce znajduje się chociażby Kraków, w którym swoje siedziby ulokowało wiele ogólnoświatowych firm. Wzorem naszego kraju zaczynają podążać inne państwa – przykładem może być nowo uruchomiony projekt Run IT in Armenia, będący swoistym mostem pomiędzy Polską (lokalni zleceniodawcy), a Armenią (tamtejsi wykonawcy usług).
Wyzwania rynku
Uruchomienie projektu jest odpowiedzią na wyzwania stojące przed rynkiem IT. Swoim zakresem obejmuje on m.in. outsourcing programistów, outsourcing programistyczny, outsourcing specjalistów IT, outsourcing usług IT, usługi IT dla firm oraz wynajem programistów. Dzięki takiemu działaniu polskie firmy mogą znaleźć na chłonnym i otwartym armeńskim rynku wiarygodnych i zaangażowanych partnerów oraz zwiększyć dostępność usług programistycznych w Polsce.
Armeńskie doświadczenie
Pole do rozwoju biznesu oraz współpracy B2B dają m.in. istniejące w Armenii centra technologiczne (np. Gyumri Technology Center) oraz Fundacja Rozwoju Armenii DFA, która od 2015 roku wspiera zagraniczne inwestycje w Armenii oraz współpracę pomiędzy przedsiębiorcami z różnych państw i sektorem publicznym. Wspomniana fundacja przechodzi obecnie proces rebrandingu, po którym będzie funkcjonować pod nazwą Business Armenia.
Już teraz z wykonawcami ulokowanymi na terenie wspomnianego centrum współpracują takie firmy jak Microsoft, Unicef czy Bank Światowy. Dodatkowym elementem, który może świadczyć o dużym potencjale drzemiącym w armeńskim rynku IT jest fakt przyznania Erywaniowi funkcji gospodarza konferencji World Congress on Information Technology (WCIT) 2019.
Dlaczego warto?
Outsourcing usług pozwala m.in. na oszczędności i obniżenie kosztów działania, ale przede wszystkim pozwala szybciej i sprawniej rozpocząć realizację projektów. Blue Idea przeprowadza proces business matchingu, w efekcie którego polski klient zyskuje po drugiej stronie najlepszego wykonawcę usługi. Sama firma outsourcingowa w tym przypadku zajmuje się zatem parowaniem biznesowym. Zanim jednak do tego dojdzie, przedstawia klientowi potencjalnych wykonawców usług, korzystając np. z usług dedykowanych i delegowanych na danym rynku przedstawicieli, doprowadzając finalnie do umowy między kontrahentami. Dla polskich zleceniodawców nie bez znaczenia będzie także fakt kulturowej oraz religijnej tożsamości z partnerami z Armenii, oraz bezproblemowa komunikacja w j. angielskim.
Dlaczego Armenia?
Armenia w liczbach to ponad 3 miliony mieszkańców, PKB na poziomie 10,56 miliarda USD, wzrost PKB 3,0% oraz inflacja 3,7%. Uczestnictwo np. w Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej oraz sąsiedztwo z szybko rozwijającymi się krajami daje współpracownikom armeńskich firm możliwość dotarcia do dalszych, potencjalnych 800 milionów klientów w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Azji. W ostatnio opublikowanym raporcie Banku Światowego „Doing Business” armeńska gospodarka znalazła się na 35 miejscu ze 189 wziętych pod uwagę. Z wynikiem 4,63 Armenia jest z kolei oceniana jako kraj o najniższym ryzyku prania pieniędzy i finansowania terroryzmu w całej WNP i regionie. Pod kątem udogodnień dla biznesu warto chociażby wspomnieć o obniżce podatku dochodowego dla nowych miejsc pracy utworzonych na okres 3 lat – maksymalna obniżka to 30%. Ciekawostką jest fakt, że Armenia przyjęła chrześcijaństwo już w 311 roku, a więc ponad 650 lat wcześniej niż Polska.