Kategorie
Outsourcing: porady ekspertów

Outsourcing na świecie – kilka zaskakujących danych

Wydaje Ci się, że outsourcing to domena jedynie dużych firm? Nie jesteś przekonany co do realnych korzyści płynących z outsourcingu? Wydaje Ci się, że jedyne, co można outsourcować, to sprzedaż? Kilka najnowszych danych odnośnie outsourcingu na świecie może Cię mocno zaskoczyć!

 Korzyści płynące z outsourcingu okiem badań i raportów
  • 57% firm korzystających z usług outsourcingu twierdzi, że dzięki wyprowadzeniu niektórych procesów z firmy na zewnątrz może koncentrować się na rozwoju własnego biznesu.
  • 47% firm uważa, że wdrożenie u nich outsourcingu pozwoliło im poszerzyć skalę swoich biznesowych działań.
  • Skuteczność outsourcingu (IT) w zakresie redukcji kosztów nie jest oceniana jako efektywna tylko przez 15% firm stosujących go firm. Dla wszystkich pozostałych podmiotów to bardzo efektywna (30%) bądź dość efektywna (55%) metoda redukcji kosztów.
  • 59% firm decyduje się na wdrożenie outsourcingu ze względu na wiążące się z nim oszczędności. Rośnie jednak liczba przedsiębiorstw, które wdrażają outsourcing ze względu na jego innowacyjność. Zlecenie przeprowadzenia niektórych procesów firmie, która się w tym specjalizuje, daje gwarancję wykorzystania maksymalnie innowacyjnego potencjału.
Firmy zlecają na zewnątrz różne działania

Co najczęściej podlega outsourcingowi? Większość firm wyprowadza na zewnątrz firmy procesy, które nie są dla biznesu kluczowe – np.: księgowość, kadry. Są jednak organizacje, które decydują się na outsourcing kluczowych dla nich procesów. W tym również mocno skomplikowanych i wymagających fachowej wiedzy. Outsourcuje się badania R&D, analizy biomedyczne, tworzenie systemów bezpieczeństwa, szkolenia, sprzedaż, rekrutacje – dosłownie wszystko. Czy wiesz, że Coca-Cola zleca zdecydowaną większość swoich procesów i to właśnie m.in. dzięki outsourcingowi procesu dystrybucji (jeszcze pod koniec XIX wieku!) zbudowała swoje imperium?

dokumenty

Czy dużo firm decyduje się na outsourcing? Z roku na rok coraz więcej. 67% zagranicznych przedsiębiorstw działających w Polsce zleca na zewnątrz co najmniej jedną usługę.

Polska i świat w outsourcingu

Gdzie znajduje się najwięcej organizacji, które outsourcują procesy do innych firm? W Indiach. Siedem czołowych lokalizacji dla outsourcingu to właśnie ten kraj. Polska jest jednakże najlepszym miejscem dla rozwoju outsourcingu w Europie, a najwyżej ocenionym pod tym kątem miastem w Europie (za „Tholons Top 100 Outsourcing Destinations”) jest Kraków! Oznacza to między innymi, że to właśnie tam mamy najwięcej specjalistów z doświadczeniem w prowadzeniu i realizacji projektów outsourcingowych.

Źródła danych:

  • Deloitte GlobalOutsourcing Survey 2016
  • „Przegląd trendów outsourcingu usług międzynarodowych” (ang. Insight Into Multi-Country Outsourced Services Trends)
  • „Tholons Top 100 Outsourcing Destinations”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *