Kategorie
Outsourcing rekrutacji

Nowoczesne metody poszukiwania kandydatów – Executive search

Executive Search to metoda rekrutacji bezpośredniej przeznaczona do rekrutacji kandydatów na wysokie stanowiska menedżerskie. Jak przebiega i dlaczego jest bardziej skuteczna niż tradycyjne metody rekrutacji?

Executive search a headhunting i direct search

Metoda rekrutacji Executive Search jest często zastępczo nazywana headhuntingiem. Czy słusznie? I tak i nie. Jest ona po prostu jedną z jego odmian. Headhunting (czy też direct search) to metoda rekrutacji polegająca na bezpośrednim kontakcie z osobami, które potencjalnie mogą być zainteresowane zmianą pracy i posiadają odpowiednie kompetencje. Executive search to specjalna forma headhuntingu stosowana wtedy, kiedy poszukuje się bardzo specjalistycznych, wyjątkowych i rzadkich umiejętności, bądź szuka osoby na wysokie, menedżerskie stanowisko.

Na czym polega wyjątkowość executive search?

Otóż szukając osoby z dużym doświadczeniem menedżerskim, na wysokie stanowisko, nie stosuje się typowych metod rekrutacji. Kandydatów nie prześwietla się baterią testów i nie prowadzi się tradycyjnych rozmów kwalifikacyjnych by sprawdzić ich kompetencje. Ich umiejętności potwierdzają dotychczasowe dokonania.

Nie znaczy to oczywiście, że kandydaci nie są weryfikowani. Metoda Executive Search obejmuje sprawdzanie referencji, analizę portfolio oraz rozmowy z kandydatami, w czasie których weryfikuje się ich umiejętności, ale jednocześnie dyskutuje o potrzebach firmy i stanowisku. Tak, by obie strony miały pewność idealnego dopasowania. Przy rekrutacji na wysokie stanowiska menedżerskie, rekrutacja obejmuje kilka spotkań z kandydatem, a firma rekrutacyjna przedstawia klientowi zaledwie 2-3 kandydatów do wyboru.

Metoda ta wymaga stworzenia doskonałego profilu kompetencji poszukiwanego pracownika, by o ofercie pracy rozmawiać jedynie z naprawdę dopasowanymi kandydatami. Firma rekrutacyjna musi być też dyskretna i mieć szerokie kontakty w kręgach najlepszych specjalistów i menedżerów. To delikatny, wrażliwy proces, który przeprowadza się z ogromna uważnością. Menedżerów często przecież wyszukuje się u konkurencji, a nie można doprowadzić do tego, by konkurencja dowiedziała się o problemach kadrowych swojego rywala.

poszukiwanie celu

Dlaczego rekrutacji Executive Search firmy nie prowadzą samodzielnie, tylko ją zlecają?

To właśnie dyskrecja i konieczność delikatnego działania decydują o tym, że Executive Search prowadzi się poprzez współpracę z agencjami rekrutacyjnymi. O ile typowy headhunting może prowadzić dział rekrutacji wewnątrz firmy,  o tyle executive search nie powinien być przeprowadzony przez rekrutera wewnętrznego, bo może doprowadzić do kryzysu wizerunkowego. Wyobraźmy sobie, co stałoby się, gdyby do menedżera dużej firmy zadzwonił bezpośrednio rekruter z konkurencji z ofertą pracy.

Rekruterzy z firm rekrutacyjnych wiedzą jak zbadać to, czy potencjalny kandydat byłby w ogóle zainteresowany rozmową na temat zmiany pracy. Potrafią odpowiednio zaprezentować ofertę pracy by zainteresować kandydatów, a jednocześnie znają na tyle dobrze rynek i branżę, że nie kontaktują się z osobami nie spełniającymi kryteriów kompetencyjnych. Do samego końca zachowywana jest też dyskrecja.

Trudności i zalety prowadzenia rekrutacji Executive Search

Rekrutacja metodą Executive Search angażuje sporo czasu. Nierzadko rekrutacja menedżerów najwyższego szczebla (CEO, CFO) zabiera kilka miesięcy.

Rekruterzy pracujący metodą Executive Search to osoby, które mają ogromną sieć kontaktów. Znają ludzi i wiedzą, do kogo zgłosić się po polecenia. Potrafią odnaleźć się w świecie biznesu i płynnie po nim poruszać. Nawiązują relacje i potrafią je podtrzymać, a posiadane kontakty wykorzystują przy rekrutacji. To właśnie dzięki tym możliwościom są w stanie dotrzeć do wysokiej klasy specjalistów i menedżerów. Executive Search to jednocześnie jedyna metoda pozwalająca na przyciągnięcie do firmy i zatrudnienie topowych menedżerów i utalentowanych, wyjątkowych specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *