Kategorie
Outsourcing rekrutacji

Korzyści z outsourcingu procesów rekrutacyjnych dla pracodawcy i pracownika

Dobór odpowiedniego kandydata na stanowisko w firmie jest zadaniem wymagającym zarówno wiedzy, jak i czasu niezbędnego na przygotowanie oraz przeprowadzenie procesu rekrutacji. Z tego powodu coraz więcej firm zleca takie działanie zewnętrznym specjalistom. Jest to związane nie tylko z oszczędnościami, ale przede wszystkim korzyściami dla samej firmy i kandydatów.

Korzyści z outsourcingu rekrutacji

Dzięki outsourcingowi procesów rekrutacji znalezienie odpowiedniego pracownika jest znacznie łatwiejsze. Jako że podjęcie się tego zadania zlecamy zewnętrznej, wyspecjalizowanej firmie, nie musimy tracić czasu na prowadzenie samodzielnych poszukiwań. Nie musimy organizować w firmie dedykowanych działów HR lub (jeśli takie działy już posiadamy) odciągać ich od wykonywania innych, kluczowych obowiązków.

Wszystko odbywa się poprzez zewnętrznych headhunterów.  Wykorzystując najlepsze dostępne na rynku techniki pozyskiwania kandydatów oraz swoje długoletnie doświadczenie w branży, są w stanie odnaleźć osoby optymalnie pasujące do tworzonego w naszej firmie stanowiska. Jakie korzyści przynosi tego typu rozwiązanie dla pracodawcy i pracownika?

Outsourcing procesów rekrutacji – korzyści dla pracodawcy

Oprócz wspomnianych wyżej: braku konieczności tworzenia działu HR oraz poświęcania własnego czasu na samodzielne przeprowadzenie rekrutacji, zlecenie tego procesu zewnętrznej firmie zapewnia:

  • udział doświadczonych konsultantów w procesie rekrutacyjnym: umożliwia to sprawne przeprowadzenie procesu, wyłonienie sprofilowanych kandydatów oraz przeprowadzenie wszystkich czynności mających na celu ich zatrudnienie,
  • dostęp do najlepszych narzędzi na rynku: korzystając z usług firmy outsourcingowej mamy pewność, że proces rekrutacji prowadzony będzie przy użyciu sprawdzonych i skutecznych narzędzi,
  • dostęp do bazy danych kandydatów: jako że firmy rekrutacyjne prowadzą swoje działania od lat, posiadają własne bazy kandydatów, dzięki czemu proces dotarcia do tych właściwych staje się jeszcze krótszy,
  • obiektywizm podczas procesów rekrutacyjnych: zewnętrzny specjalista ds. rekrutacji działa w oparciu o jasne kryteria ustalone z klientem, dzięki czemu w czasie selekcji kandydatów kieruje się względami obiektywnymi, spełniając tym samym dokładnie wyznaczone cele,
  • budowanie employer branding: duże doświadczenie na rynku usług rekrutacyjnych daje firmie outsourcingowej możliwość budowania atrakcyjnego wizerunku klienta w oczach kandydatów oraz podnosi jego wiarygodność.

kobieta prowadząca rekrutację

Outsourcing procesów rekrutacji – korzyści dla kandydata

Zlecenie przeprowadzenia rekrutacji zewnętrznej firmie niesie ze sobą również pozytywne skutki dla potencjalnych pracowników. Są to m.in.:

  • budowanie atmosfery zaufania: doświadczeni specjaliści ds. rekrutacji są w stanie zbudować zaufanie z kandydatem już na poziomie prowadzonej rekrutacji, w związku z czym czuje się on w tej stresującej dla siebie sytuacji bardziej komfortowo,
  • profesjonalna analiza predyspozycji zawodowych: kontakt z firmą rekrutacyjną pozwala na profesjonalne zweryfikowanie posiadanej przez kandydata wiedzy i umiejętności w zakresie wybranej przez niego ścieżki kariery,
  • porady dotyczące drogi zawodowej: w ramach rekrutacji kandydat może liczyć na cenne porady dotyczące jego kariery i potencjalnych dalszych jej kroków, a także dostęp do niezbędnej wiedzy na temat podręczników, kursów i studiów, które mogą dać kandydatowi nowe możliwości ułatwiające osiągnięcie określonych przez niego celów zawodowych.

Czy warto korzystać z usług outsourcingu procesów rekrutacyjnych?

Działania rekrutacyjne przeprowadzane przez zewnętrznych specjalistów to rozwiązanie dla firm, które nie posiadają swoich działów HR lub te w danym okresie czasu skierowane są do wykonywania innych zadań.

Wynajęcie zewnętrznych konsultantów zapewnia profesjonalną pomoc przy pozyskaniu najbardziej wartościowych pracowników, a także pozwala na dostęp do szerokiej wiedzy praktycznej firmy outsourcingowej. Takie działanie przynosi szereg wymiernych korzyści nie tylko klientowi, ale również samym kandydatom.