Kategorie
Outsourcing rekrutacji

Kiedy warto outsourcować rekrutację mimo posiadania rekrutera w strukturach firmy?

Masz w swojej firmie dział HR, zatem wydaje Ci się, że nie ma sensu zatrudniać zewnętrznego podwykonawcy do prowadzenia rekrutacji? W niektórych sytuacjach taki outsourcing może być bardzo przydatny (i wcale nie oznacza, że możesz zwolnić rekrutera).

Kiedy zlecenie przeprowadzenia procesu rekrutacji na zewnątrz jest korzystnym rozwiązaniem?

Kiedy Twój rekruter jest nadmiernie obciążony pracą

Życie, jak wiemy, płata figle i bywa tak, że po kilku miesiącach względnego spokoju i stabilnego rozwoju nagle trzeba jednocześnie zatrudnić kilka osób (bądź mamy kilka odejść z pracy). W takiej sytuacji najczęściej rekruter, mając przysłowiowy nóż na gardle, albo zatrudnia szybko – bez należytej selekcji i popełnia w związku z tym kosztowne błędy rekrutacyjne, albo też jest tak obciążony pracą, że nie ma przestrzeni na jakiekolwiek inne działania (przestaje zatem działać onboarding oraz cierpi na tym candidat experience).

Kiedy firma działa sezonowo

Prowadzisz działalność handlową, logistyczną lub hotelarską? W takim razie na pewno doświadczasz sezonowego wzrostu zapotrzebowania na pracowników. W takiej sytuacji korzystanie z usług zewnętrznej agencji rekrutacyjnej zapewni płynność obsługi obszaru rekrutacji.  Do rekrutera należy wtedy nadzorowanie tego procesu oraz współuczestnictwo w ostatnich etapach rekrutacji.

recepjonistki w hotelu

Kiedy rekrutujesz na wymagające specjalistyczne stanowisko

I w związku z tym potrzebujesz zastosować precyzyjne metody selekcji, cechujące się dużą trafnością. Firmy zajmujące się outsourcingiem rekrutacji mają na swoim pokładzie psychologów uprawnionych do stosowania testów psychometrycznych mają dostęp do narzędzi takich jak testy kompetencji (jakich zakup dla jednej firmy w celu przeprowadzenia kilku rekrutacji rocznie jest po prostu nieopłacalny) i kompetencje do stosowania takich narzędzi jak Assessment Center (które nie każdy rekruter ma). Gdy trzeba obsadzić ważne stanowisko, ekonomicznie uzasadnionym rozwiązaniem może okazać się wsparcie procesu rekrutacji doświadczonym ekspertem zewnętrznym. bardzo kompetentnego rekrutera w swojej firmie.

Kiedy rekrutujesz w mieście (kraju) poza swoją bieżącą lokalizacją

Otwierając oddział czy szukając nawet pojedynczych pracowników (np. przedstawicieli handlowych), łatwiejszym rozwiązaniem niż wysyłanie rekrutera w kilkutygodniową delegację może być dla Ciebie zatrudnienie firmy świadczącej usługi rekrutacyjne  na lokalnym rynku. Pracownicy takiej firmy mają kontakty i znajomości wśród osób z danego regionu, mogą zatem poprowadzić proces szybciej i efektywniej. Spotkania z kandydatami – dzięki temu, że rekruterzy są na miejscu – mogą przebiegać płynniej.

Zlecenie prowadzenia procesów rekrutacji na zewnątrz wcale nie musi oznaczać konieczności redukcji osobowej działu HR (czego często obawiają się HR-owcy). Pozwala za to zachować płynność rekrutacji oraz jej wysoką jakość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *