Kategorie
Bez kategorii Konsulting biznesowy outsourcing IT

Firmy, które już inwestują w Armenii

Od czasu odzyskania niepodległości w 1991 roku Armenia i jej gospodarka prężnie się rozwijają. Dzięki przeprowadzonym przez rząd działaniom i reformom kraj zyskał miano „kaukaskiego tygrysa”. Potencjał tamtejszej ekonomii dostrzegają kolejne międzynarodowe firmy, które decydują się na lokowanie na terenie Armenii swoich przedstawicielstw.  W 2012 roku na uruchomienie w Armenii odpowiednika Doliny Krzemowej zdecydował się Microsoft, otwierając Microsoft Innovation Center. W gronie firm oraz marek, które już zdecydowały się na inwestycje w Armenii, znajdują się także Siemens, Coca-Cola, Carrefour, Pepsi, HSBC, Gazprom, D-Link, Hilton, Radisson Blu, Marriott oraz Pernod Ricard.

Armenia to także centra technologiczne, które umożliwiają współpracę pomiędzy firmami na zasadzie bodyleasingu oraz matchmakingu. Do tej pory z usług takich hubów jak  Gyumri Technological Centre skorzystały takie firmy jak Bank Światowy, Unicef czy Sony/ATV. Wkrótce do tego grona mogą dołączyć również polskie firmy, które skorzystają z uruchomionego w marcu projektu Run IT in Armenia. Jego celem jest biznesowe parowanie polskich zleceniodawców usług z armeńskimi specjalistami, którzy będą pełnić rolę wykonawców.

Wspomniany potencjał zauważyli już kilka lat temu, w 2014 roku, przedstawiciele grupy Lubawa, którzy otworzyli w Armenii swoją fabrykę. W tym konkretnym przypadku mowa o współpracy wojskowo-technicznej. Możliwości współpracy na rynku armeńskim jest jednak dużo więcej. Warto tu chociażby wspomnieć o przynależności Armenii do Wspólnoty Niepodległych Państw, a przede wszystkim do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, czyli swoistej „bramy” na kolejne rynki. W raporcie Banku Światowego „Doing Business” z 2017 Armenia została sklasyfikowana na 38 miejscu w gronie państw, gdzie najłatwiej jest prowadzić działalność gospodarczą. Ogółem we wspomnianym zestawieniu wzięto pod uwagę gospodarki 190 krajów.

Impulsem do inwestycji w Armenii może być między innymi niski koszt prowadzenia działalności gospodarczej. Przykładowo, zarejestrowanie działalności gospodarczej to koszt 24,5 zł, a można to zrobić w mniej więcej 15 minut. Biorąc pod uwagę firmy, które mają swoje rezydentury na terenie Gyumri Technology Center łatwo można dojść do wniosku, że dominują te z branży IT – związane z rynkiem mobile, hardware, software oraz przygotowaniem stron internetowych. Bez większego problemu można także znaleźć firmy wyspecjalizowane w marketingu i consultingu.

Zachętą do obopólnych inwestycji mają być między innymi polsko-armeńskie fora gospodarcze. Ostatnie tego typu spotkanie odbyło się w lutym tego roku. Obroty towarowe między Polską i Armenią wyniosły w 2017 r. ok. 56,9 mln USD, w tym eksport 44 mln USD, a import 12,8 mln USD. W gronie najbardziej perspektywicznych branż inwestycyjnych wymienia się między innymi branżę rolno- spożywczą, farmaceutyczną, sektor IT i ICT oraz energetyki i ochrony środowiska.